Tło_bloga

Kategoria

Najem

Najemca najemcy nierówny, czyli jak ważne jest komu wynajmiesz mieszkanie

Najemca najemcy nierówny, czyli jak ważne jest komu wynajmiesz mieszkanie

Najemca najemcy nierówny, czyli jak ważne jest komu wynajmiesz mieszkanie

Najemca najemcy nierówny, czyli jak ważne jest komu wynajmiesz mieszkanie

21 września 2021

Najem

Szykując mieszkania na wynajem warto jest z góry określić do kogo skierowane ma być nasze ogłoszenie i komu chcielibyśmy powierzyć nasze mieszkanie. Aby dobrze się przygotować, warto zrozumieć jakie typy najemców możemy spotkać i jak różnić się będą ich oczekiwania wobec wynajmowanego mieszkania, a także samego wynajmującego.

Młodzi, bezdzietni dorośli

Dla większości wynajmujących, młodzi, bezdzietni i pracujący ludzie zdają się być najemcą idealnym. Jeśli są singlami, będą szukać mieszkania do wynajęcia na pokoje, jeśli są parą, najczęściej szukają kawalerek i dwupokojowych mieszkań o średnim metrażu (40-50 mkw). Najczęściej są to najemcy długoterminowi (powyżej 2 lat), jednak najem traktują jako rozwiązanie przejściowe, do momentu uzbierania na wkład własny niezbędny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Jeśli cenią sobie wynajmowane mieszkanie, mogą również zaproponować jego odkupienie od właściciela. Z perspektywy wynajmującego, są to ludzie często nie wymagający dużego zaangażowania, którzy najczęściej z dbałością odnoszą się do mieszkania, jak również sami dbają o jego wygląd i przystosowanie do własnych potrzeb.

Oczekiwania: Kawalerka lub mieszkanie 2 pokojowe w dobrze skomunikowanej części miasta

Obcokrajowcy

Obcokrajowcy stanowią drugą grupę często wskazywaną jako pożądani najemcy mieszkań. Mówiąc obcokrajowiec, najczęściej mamy na myśli ekspatę, z rodziną lub bez, zatrudnionego w dużej międzynarodowej korporacji na managerskim stanowisku. Koszt wynajmu mieszkania ekspaty często pokrywany jest przez zatrudniającą go korporację, a co za tym idzie, możliwości finansowe tej grupy są wyższe. Należy jednak pamiętać, że wraz z większym portfelem, rosną także oczekiwania względem nieruchomości i wynajmującego.

W rzeczywistości jednak, grupa obcokrajowców poszukujących mieszkania nie ogranicza się jedynie do wysoko postawionej kadry zarządzającej - to także studenci, dorośli pracujący na stanowiskach specjalistycznych lub emigranci ekonomiczni przybywający z rodzinami, poszukujący mieszkania w związku z otrzymanym w Polsce zatrudnieniem. Jest to bardzo szeroka kategoria, którą nie sposób jednoznacznie scharakteryzować przede wszystkim ze względu na różnice jakie prezentują w podejściu do wynajmu różne narodowości - od tych najmniej wymagających i najbardziej samodzielnych, do roszczeniowych, których liczne telefony spędzać nam będą sen z powiek.

Oczekiwania:

Obcokrajowcy - w pełni wyposażone mieszkanie w konkurencyjnej cenie

Oczekiwania:

Ekspaci - elegancki wystrój, wysoki standard wykończenia, pełne wyposażenie i lokalizacja blisko centrum/w okolicy biznesowej

Rodziny z dziećmi

Kolejna grupa najemców, jaką są rodziny z dziećmi niesie za sobą zarówno dużo korzyści, jak i ryzyk. Z jednej strony, są to najczęściej ludzie o stabilnej sytuacji materialnej, pracujący i odpowiedzialni. Lokatorzy ci, w przeciwieństwie do młodych dorosłych czy studentów raczej nie będą uciążliwi dla sąsiadów, a jedyne imprezy jakich możemy się po nich spodziewać to kinder party. Najemców tych cechuje także często dbałość o mieszkanie i skłonność do samodzielnego rozwiązywania problemów i przeprowadzania drobnych napraw czy remontów. Rodziny poszukują także stałości i stabilizacji - zawierając umowę z rodziną z dziećmi możemy najczęściej liczyć na wynajem kilkuletni, a z czasem mogą pojawić się nawet propozycje odkupienia od nas nieruchomości. 

Druga strona medalu, to jednak obecność dzieci i niekiedy zwierząt, co może powodować znaczne pogorszenie standardu mieszkania - zniszczenie mebli czy wybrudzenie / dziurawienie ścian.

Dalsze problemy z wynajmującymi mieszkanie rodzinami zaczynają się jeśli nie poświęcimy odpowiednio dużo czasu i pracy na selekcję odpowiednich najemców. Jeśli trafimy na osoby o złych intencjach, planujące nas oszukać, odzyskanie mieszkania od niepłacącej rodziny z dziećmi może się okazać niemal niemożliwe, pod tym względem jest to niewątpliwie najtrudniejsza we współpracy grupa najemców. Zarówno kobiety w ciąży, jak i dzieci, są grupami znajdującymi się pod szczególną opieką prawa, a ich eksmisja, bez względu na nielegalne zasiedzenie jest bardzo trudna do wyegzekwowania i może wymagać od właściciela zapewnienia lokalu zastępczego (!) dla problematycznych najemców.

Oczekiwania:

2-3 pokojowe mieszkanie w dobrej cenie i spokojnej okolicy

Pracownicy fizyczni/kontraktowi

Grupą która od dawna gości pośród najemców są pracowniczy fizyczni i kontraktowi, w ostatnim czasie coraz częściej przybywający zza wschodniej granicy. Jest to grupa specyficzna, jako, że umowa wynajmu mieszkania podpisywana jest nie przez lokatorów, a przez ich przełożonego, zleceniodawcę lub firmę. Mieszkanie wykorzystywane jest najczęściej wyłącznie do noclegów, a skład przebywających w nim lokatorów może się zmieniać. Dlatego też, aby uniknąć problemów z dzikimi lokatorami śpiącymi na materacach na podłodze i zwiększonym zużyciem mediów, podpisując umowę z firmą budowlaną, warto zawrzeć zapis o uzgodnionej ilości osób uprawnionych do korzystania z mieszkania. W przypadku naruszenia tego zapisu, możliwe będzie szybsze zerwanie umowy najmu.

Oczekiwania:

Mieszkania lub domy wielopokojowe umożliwiające nocowanie dużej ilości osób, konkurencyjna cena

Studenci

Większe miasta, w których znajdują się uczelnie wyższe to także miejsca wynajmu studenckiego. Cykl życia rynku mieszkaniowego wyznacza tu organizacja roku akademickiego - najlepszym momentem na znalezienie najemców będzie zatem wrzesień, a zerwania umowy możemy się spodziewać najczęściej w okolicach maja/czerwca.

W przypadku jeśli dysponujemy wygodnym mieszkaniem (pokoje nieprzechodnie, zamykane na drzwi) w konkurencyjnej cenie, możemy liczyć na zawarcie umowy długoterminowej i lojalność najemców. Studenci, to grupa której czynsz opłacany jest często przez rodziców lub z zarobionych dorywczo pieniędzy - nie powinniśmy zatem obawiać się problemów z płynnością najemców. Warto jednak zabezpieczyć się odpowiednio w umowie na okoliczność wynajmowania mieszkania kilku osobom i zawrzeć zapis o tym jak dokonywane będą rozliczenia (najlepiej wspólnie) oraz kto będzie zobowiązany do znalezienia nowego lokatora w przypadku zwolnienia jednego z pokoi.

Pomimo, że studenci są bardzo pożądaną grupą najemców, także w tym przypadku wystąpić mogą drobne niedogodności - najczęstszą z nich są interwencje sąsiadów lub policji w przypadku jeśli w mieszkaniu zorganizowana zostanie impreza. Jeśli jednak trafimy na najemców dla których jest to sytuacja wyjątkowa, a nie reguła, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Należy jednak pamiętać, że w przypadku jeśli lokatorzy będą na dłuższą metę uciążliwi dla pozostałych mieszkańców budynku, możemy zostać wezwani przez Wspólnotę Mieszkańców do zerwania umowy najmu.

Oczekiwania:

Umeblowane, wyposażone mieszkania kilkupokojowe z pokojami nieprzechodnimi, komunikacja miejska w okolicy, niska cena

Niezależnie od tego jakiej grupie najemców zdecydujemy się powierzyć w użytkowanie nasze mieszkanie, podstawą dobrze podjętej decyzji o wynajmie pozostaje porządne sprawdzenie potencjalnych klientów, a także odpowiednie przygotowanie umowy zabezpieczające nasz interes w możliwie największy sposób. Dlatego też, warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej i doświadczonej firmie, dzięki której unikniemy problemów i dodatkowych kosztów.

Najemca
Najemca

W tym artykule:

Młodzi, bezdzietni dorośli

Obcokrajowcy

Rodziny z dziećmi

Pracownicy fizyczni/kontraktowi