Tło_bloga

Kategoria

Umowy

Zgłaszanie umów najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego

Zgłaszanie umów najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego

Zgłaszanie umów najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego

Zgłaszanie umów najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego

2 września 2024

Umowy

Umowa najmu okazjonalnego to umowa, którą coraz częściej wybiera się w przypadku wynajmu mieszkania. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku takiej umowy podlega ona opodatkowaniu i należy ją zgłosić do Urzędu Skarbowego w przeciągu 14 dni od jej zawarcia. Jednak jakie obowiązki formalne są z tym związane i jaką formę odprowadzania podatków najlepiej jest wybrać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek w celu usprawnienia tego procesu.

Najem okazjonalny

Umowa najmu okazjonalnego daje znacznie większe zabezpieczenie dla właściciela mieszkania niż standardowa umowa najmu.

W razie nierzetelnego najemcy, właściciel może żądać od najemców poddania się eksmisji.

Lokator podpisuje dokument, w którym jest zapisane, że w razie niepłacenia czynszu bądź innych, poważnych wykroczeń wobec przepisów umowy, przeniesie się on do wyznaczonego przez siebie lokalu. Dla osoby wynajmującej również płynie z takiej umowy wiele korzyści. Gwarantuje ona, że najemca będzie zobowiązany do płacenia wyłącznie wyznaczonej w umowie kwoty. Zapewnia ona również lokatorowi poczucie bezpieczeństwa, ponieważ umowę można rozwiązać jedynie w kilku skrajnych przypadkach.

Po podpisaniu umowy najmu okazjonalnego, aktu notarialnego oraz oświadczenia właściciela innego mieszkania właściciel posiada wszystkie niezbędne dokumenty do zgłoszenia najmu okazjonalnego.

Zgłoszenie najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego

Umowa ta podlega przymusowi opłacania podatku dochodowego, w przeciwnym razie nie zadziała ona w sytuacji konieczności wykonania eksmisji. Zgłoszenie najmu do urzędu skarbowego dokonuje się własnoręcznie - nie ma konkretnego wzoru druku na podstawie, którego spisuje się dane. Należy jednak pamiętać, aby umieścić w takim zgłoszeniu najważniejsze informacje, takie jak dane osobowe swoje oraz najemcy: a konkretnie imię, nazwisko, numer PESEL, miejsce zamieszkania, imiona rodziców. W przypadku najmu okazjonalnego, brak zgłoszenia może skutkować utratą przywilejów związanych z tą formą najmu oraz nałożeniem kar finansowych. Następnie należy podać warunki zawartej umowy najmu (datę rozpoczęcia umowy, adres nieruchomości). Zgłoszenie należy wysłać do swojego Urzędu Skarbowego, według miejsca zamieszkania.

Jak zgłosić umowę do Urzędu Skarbowego?

Proces zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego jest prosty, ale wymaga zachowania pewnych kroków:

  • Sporządzenie umowy: Umowa najmu okazjonalnego musi być sporządzona na piśmie i zawierać kluczowe elementy, takie jak określenie stron umowy, przedmiotu najmu, wysokości czynszu i okresu najmu.

  • Wniosek o zgłoszenie: Aby zgłosić umowę do Urzędu Skarbowego, wynajmujący musi złożyć stosowne pismo informujące o zawarciu umowy najmu okazjonalnego. Należy wskazać dane identyfikacyjne wynajmującego, najemcy oraz informacje dotyczące wynajmowanej nieruchomości.

  • Przekazanie wniosku: Zgłoszenia dokonuje się poprzez złożenie pisma bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym lub wysłanie go pocztą. Można to zrobić również online za pomocą ePUAP, co znacznie ułatwia cały proces.

Dostępne formy opodatkowania 

W 2024 roku właściciele wynajmujący mieszkania prywatnie, w tym także w ramach najmu okazjonalnego, muszą pamiętać, że istnieje tylko jedna forma opodatkowania – zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych.

Stawka wynosi 8,5% dla przychodów do 100 000 zł rocznie, a dla nadwyżki powyżej tej kwoty obowiązuje 12,5%

Podstawą do opodatkowania jest przychód ewidencjonowany (w związku z powyższym warto w umowie najmu zapisać, że najemca samodzielnie opłaca opłaty administracyjne oraz pozostałe rachunki lub wynajmujący w imieniu najemcy przekazuje te opłaty na konta wspólnoty i dostawców). Zgłoszenie o wyborze tego rodzaju opodatkowania można dokonać poprzez wpłatę obliczonej kwoty na konto bankowe US (symbol przelewu podatkowego PPE). 

Niezgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego

W sytuacji, jeśli nie zgłosimy do Urzędu Skarbowego dochodu z tytułu wynajmu nieruchomości mogą czekać nas przykre konsekwencje. Urząd prowadzi coraz dokładniejszą weryfikację przelewów i może wykryć je poprzez cykliczność, tytuł czy stałą kwotę. Może to skutkować późniejszym wyższym opodatkowaniem tego dochodu, a nawet mandatem lub postępowaniem karno-skarbowym o przestępstwo. 

1. Zgłoszenie do niewłaściwego urzędu

Jeśli zgłosimy dochód do niewłaściwego urzędu nie musimy liczyć się już z tak poważnymi konsekwencjami. Oczywiście jeśli podatek jest regularnie opłacany. Należy wtedy jedynie zmienić miejsce płacenia podatku.

2. Niezgłoszenie umowy najmu przez niewiedzę

Może się również zdarzyć sytuacja, kiedy nie zdajemy sobie sprawy z obowiązku płacenia tego podatku. Mamy wtedy możliwość wystosować do Urzędu Skarbowego czynny żal, w którym opiszemy sytuację oraz zgłosimy najem. Jednak taka możliwość przysługuje jedynie gdy nie wszczęto jeszcze przeciwko nam postępowania karnego. Dodatkowo, jeśli taka umowa nie zostanie zgłoszona, a my będziemy mieli problemy z lokatorem, nie przysługuje nam prawo do jego łatwiejszej eksmisji. 

Przywileje wynikające ze zgłoszenia wynajęcia mieszkania

Najem okazjonalny jest formą umowy, uwarunkowaną zgłoszeniem go do Urzędu Skarbowego. Właściciel nieruchomości ma obowiązek zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego, co wiąże się z określonymi zobowiązaniami prawnymi i podatkowymi. Opłacanie tego podatku umożliwia nam bezproblemowy najem oraz łatwiejszą zmianę problematycznych lokatorów. Dużym atutem jest również to, że dzięki udokumentowaniu wynajmu lokali powiększamy swoją zdolność kredytową.

Rozwiązanie umowy najmu okazjonalnego

Warto wiedzieć, że w przypadku kiedy umowa zostaje rozwiązana lub wygasa nie mamy obowiązku informować o tym Urzędu Skarbowego - proces następuje automatycznie.

Do pobrania: Oświadczenie o wyborze opodatkowania całości przychodów z najmu prywatnego

umowy najmu
umowy najmu

W tym artykule:

Najem okazjonalny

Jak zgłosić umowę do Urzędu Skarbowego?

Dostępne formy opodatkowania 

Niezgłoszenie umowy najmu okazjonalnego do Urzędu Skarbowego